FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto zamówić własny wzór na tkaninę?

W dobie rozkwitu możliwości druku cyfrowego powstaje coraz więcej sklepów z tkaninami i dzianinami. Większość z nich zaopatruje się w hurtowniach lub drukują wzory ogólnodostępne w bankach zdjęć. W efekcie sprzedawane wzory się powtarzają, tracąc na konkurencyjności i atrakcyjności. Na ratunek przychodzi indywidualny wzór na zamówienie. Wykupując odpowiednią licencję masz gwarancję, że danego projektu nie zobaczysz u konkurencji. Masz również możliwość stworzyć wzór spójny z Twoją marką, w odpowiednim stylu i kolorystyce. A dzięki zakupieniu całej kolekcji, możesz tworzyć różne zestawienia produktów, rozszerzając swój asortyment.

Jaką licencję wybrać?

To zależy od Twoich potrzeb. Najtańszym wariantem jest licencja bez wyłączności – sprawdza się wtedy, gdy nie zależy Ci na tym, by nikt inny nie miał tego samego wzoru. W przeciwnym wypadku możesz zdecydować się na licencję wyłączną – masz wtedy pewność, że wzór nie wpadnie w ręce konkurencji. Opcją pośrednią jest wyłączność w sektorze – nikt z Twojej branży nie będzie miał tego samego projektu, ale zostawiam sobie możliwość sprzedaży licencji firmom z innej branży (np. tapety, papeterie). Jeśli chcesz mieć wzór na własność w postaci plików otwartych, wprowadzać do niego modyfikacje, wyciągać pojedyncze elementy i nie martwić się o okres trwania licencji, wybierz wykupienie wzoru na wyłączność.

Na jakich tkaninach mogę wydrukować wzór?

Wzory możesz drukować na jakichkolwiek tkaninach. Jeśli któryś materiał wymaga przygotowania plików pod inną specyfikację, odpowiednio go dostosuję.

Czemu licencja jest ograniczona w czasie?

Produkty w każdej ofercie mają swoje cykle. Zmieniają się kolekcje, sezony i trendy. Licencja ograniczona czasowo jest szansą, by kupić wzór z wyłącznością lub bez za niższą cenę niż w przypadku całkowitego wykupienia go na własność. Po upływie okresu licencji można z niej zrezygnować lub przedłużyć ją na atrakcyjnych warunkach. Pozostawiam klientowi w ten sposób możliwość rezygnacji z licencji, gdy nie potrzebuje już danego projektu. A ja dzięki temu mogę go później jeszcze do czegoś wykorzystać.

Dlaczego korzystne jest zakupienie licencji bez wyłączności?

Nie zawsze wykupienie wzoru na własność jest konieczne. Nie jestem bankiem zdjęć, nie mam więc aż takiego zasięgu jak stocki. Dlatego zakup wzoru bez wyłączności nie oznacza, że za chwilę inne sklepy będą mieć ten sam wzór w swojej ofercie. Taki rodzaj licenecji pozwala nabyć prawa do wzoru po atrakcyjnej w cenie, a mnie zostawia możliwość dalszego nim operowania – zarówno wśród klientów, jak i dla własnych potrzeb.

Dlaczego korzystne jest zakupienie licencji z wyłącznością w sektorze?

Licencja z wyłącznością w sektorze jest kompromisem między licencją bez wyłączności, a zupełną wyłącznością. Jest tańsza niż wykupienie wzoru na własność, ale zapewnia oryginalność wśród bezpośredniej konkurencji. Wyłączność w sektorze ma również dodatkowe zalety. Firmy z różnych branż mogą uzupełniać swoją ofertę, korzystając z tych samych wzorów. Sprzedając wyłączność na tkaniny, zostawiamy możliwość zakupu licencji np. producentom tapet. Gdy ktoś urządza pokój dziecięcy, może dopasować tapetę do pościeli i zasłon, korzystając z oferty obydwu sklepów.

Dlaczego warto jest kupić kolekcję albo mini-kolekcję wzorów?

Kupując pojedynczy wzór, nie masz takich możliwości zróżnicowania oferty, jak przy zakupie kolekcji lub mini-kolekcji. Zakup spójnej kolekcji jest korzystniejszy cenowo niż wykupienie licencji do kilku pojedynczych wzorów. Wystarczy zakupić 2-3 projekty, by móc stworzyć kilka kombinacji produktów w ofercie. Np. producenci pościeli mogą na bazie tych wzorów stworzyć kilka zestawów, urozmaicając wzór poduszki i kołdry.

Czy Twoje wzory pojawiają się na stockach?

Nie, żaden z moich wzorów, zarówno tych projektowanych na zamówienie, jak i dostępnych w katalogu, nie pojawia się w bankach zdjęć. Lubię mieć kontrolę nad moimi pracami i móc decydować o tym, gdzie będą sprzedawane. Wzory bez wyłączności pojawiają się często na portalu Spoonflower.com. W przypadku wykupienia takiego projektu na wyłączność (lub wyłączność w sektorze), usuwam go z tego portalu.

Czy zaprojektowanie wzoru na zamówienie jest droższe niż zakupienie licencji do gotowego projektu?

Nie. Cena zależy od wybranej licencji, bez względu na to, czy jest to wzór gotowy, czy dopiero projektowany. Zamawiając nowy wzór, nie trzeba wykupować go na własność. W przypadku wyboru licencji bez wyłączności, będzie on dostępny również dla innych.

W jakiej technice druku mogę wydrukować wzór?

To zależy od Ciebie. Sitodruk i druk rotacyjny ograniczają liczbę kolorów (ze względu na koszt druku jednej barwy). Przygotowywane więc projekty pod taki rodzaj druku są z reguły ograniczone do 3-4 kolorów. Zdecydowanie lepszy jest druk cyfrowy, gdzie mamy nieograniczone pole manewru. W moich projektach staram się ograniczyć do ok. 8 (w porywach do kilkunastu) kolorów, bo tak jest estetycznie. Zdarzają się jednak bardziej szczegółowe wzory, gdzie występują cienie i detale w różnych odcieniach. Jeśli jednak z różnych względów potrzebujesz projektu z ograniczoną paletą kolorów, żaden problem, daj mi znać.

A co jeśli stworzony na zamówienie projekt mi się nie spodoba?

Po to zbieram od Ciebie brief i przedstawiam szkice, żebyśmy już na starcie sprecyzowali Twoje oczekiwania. Gdy jednak finalny wzór nie jest spełnieniem Twoich marzeń, poprawiam go aż do skutku. W granicach rozsądku oczywiście 😉

Dlaczego katalog wzorów jest zabezpieczony hasłem?

Nie wszystkie wzory chcę pokazywać szerszej publiczności – ze względu na ryzyko plagiatu oraz żeby zachować ich oryginalność. Nie chcę, żeby się opatrzyły. Jest w tym też odrobina pewnej ekskluzywności, kiedy klient może wybrać wzór z niedostępnych publicznie projektów.

Czy można używać pojedynczych elementów z zakupionego wzoru?

Tylko w przypadku wykupienia wzoru na własność – wtedy przesyłam pliki otwarte i można z nimi robić, co się tylko chce. W pozostałych przypadkach przesyłam pliki zamknięte – w ramach licencji można zmieniać kolorystykę wzorów, jednak nie można wyodrębniać z nich elementów. Można natomiast wykupić dodatkową licencję na pojedyncze postacie i elementy.

Ile czasu trwa praca nad wzorem na zamówienie?

Czas trwania tego procesu zależy od wzoru i aktualnego obłożenia. Z reguły trwa to około tygodnia, do dwóch (razem z poprawkami).

Czy można kupić u Ciebie gotową tkaninę z wzorem?

Nie, ja tylko projektuję 🙂

Jaki nakład mogę wydrukować, wykupując licencję?

Nie masz ograniczeń nakładu. Możesz wzór dodrukowywać w dowolnej ilości przez okres trwania licencji.

EN
PL EN